Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na co zwracać uwagę przy zakupie telefonu komórkowego

2020-11-10
Na co zwracać uwagę przy zakupie telefonu komórkowego

Zakup telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach nie należy do prostych. Na rynku mamy wielu wiodących producentów, którzy prezentują bardziej lub mniej udane modele telefonów. U każdego jednak możemy znaleźć takie propozycje, które idealnie wpasują się w nasze potrzeby a także zapewnią nam telefon, który będzie zapewniał nam odpowiedni stosunek jakości do ceny. Dziś opowiemy, jak trafić na telefon marzeń i jakimi kryteriami posługiwać się podczas zakupu swojego wymarzonego telefonu komórkowego.

Ekran – jeden z podstawowych wyznaczników

Dlaczego zaczynamy od ekranu? Od niego zaczyna się wiele rzeczy, w tym także dyskusji na temat tego, jak duży powinien być ekran telefonu komórkowego. Wielu konsumentów wprost uważa, iż większy ekran jest gwarancją sukcesu. Producenci wiedzą to, dlatego nowe flagowce powiększają przestrzeń ekranu, dając swoim użytkownikom możliwość realizacji wielu zadań, w tym także korzystania z multimediów, które grając coraz to większą rolę w wypadku telefonów komórkowych.

Z drugiej zaś strony mamy konsumentów, którzy lubią poręczność i chcą, aby telefon dało się obsługiwać jedną ręką i bez problemu zakupić do niego etui na telefon skórzane. Tutaj producenci telefonów tworzą także furtki, dając na rynek coraz to lepsze telefony w wersjach „Lite”, które mają jedną, wspólną cechę. Ich ekrany zajmują zdecydowanie mniejszą przestrzeń niż flagowe wersje. Telefon dzięki temu jest mniejszy, zgrabniejszy i mieści się bez problemu w kieszeni użytkownika.

Oprócz przekątnej ekranu, warto także pamiętać o rozdzielczości ekranu, która ma istotne znaczenie dla komfortu naszego użytkowania. Wszystko ze względu na to, że większa rozdzielczość daje nam bardziej szczegółowy obraz, który powoduje, że nasze oczy lepiej poznają kolory a także dostrzegają ostrość ekranu, która coraz bardziej ma dla nas istotne znaczenie.

Aktualnie producenci telefonów stosują następujące rozdzielczości:

  • HD:1280 x 720 pikseli
  • HD+: 1440 x 720 pikseli oraz 1500 x 720 pikseli
  • Full HD: 1920 x 1080 pikseli
  • Full HD+: 2160 x 1080 pikseli, 2220 x 1080 pikseli, 2246 x 1080 pikseli, 2280 x 1080 pikseli, 2340 x 1080 pikseli, 1620 x 1080 pikseli, 1980 x 1080 pikseli
  • QHD i QHD+: 2560 x 1440 pikseli, 2960 x 1440 pikseli, 2880 x 1440 pikseli, 3120 x 1440 pikseli.
  • Która z nich jest najlepsza? Oczywiście QHD i QHD+, jednak nie uświadczymy jej w telefonach o małej przekątnej ekranu. Najwyższe rozdzielczości zarezerwowane są dla telefonów w okolicach przekątnej 7 cali, co daje duże pole do popisu względem rozdzielczości.

    Niemniej jednak w telefonie typu „Lite”, który oscyluje poniżej 6 cali, warto aby zadbać o rozdzielczość na poziomie Full HD minimum. Wtedy też będziemy w pełni zadowoleni z naszego wyboru a ekran będzie wyrazisty podczas każdego momentu jego użytkowania.

    System operacyjny – wojna tytanów

    Dzisiejszy rynek związany jest z trendami, które są nam na ogół bardzo dobrze znane. Użytkownicy telefonów często zdają sobie sprawę z istnienia dwóch frakcji w kategorii systemów operacyjnych na telefony. Są nimi Android i iOS. Jest jeszcze Windows Phone, który jednak stanowi bardzo niszowy system, który spotkamy w bardzo małej ilości telefonów (głównie w telefonach starszych).

    Teraz rodzi się pytanie. Który system wybrać?

    Android - najbardziej popularny system operacyjny na świecie. Dowodzi temu fakt, iż jest on dostępny we wszystkich najnowszych i najpopularniejszych telefonach komórkowych. Producenci tacy jak Samsung, LG, Sony, Xiaomi, Oppo czy Huawei stosują systemy Android, które znajdziemy na ich telefonach. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani produktami powyższych marek, musimy być przygotowani na zaakceptowanie Androida.

    System operacyjny Android jest sam w sobie bardzo przyjazny w obsłudze. Jest to opcja świetna zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Język Polski wraz z intuicyjnym interfejsem już od samego początku pozwoli nam samodzielnie skonfigurować interfejs, który będzie dla nas prosty w dalszym użytkowaniu. Szczególnie nowe wersje Androida działają świetnie i robią wrażenie na samych użytkownikach, którzy mogą korzystać z nowych udogodnień i usprawnień zastosowanych w tym systemie.

    iOS – dedykowany system operacyjny amerykańskiego giganta Apple. System znany ze swojej szybkości, niezawodności a także unikatowego interfejsu. Coraz bardziej popularny w Polsce, choć grono jego zwolenników wcale nie jest tak duże, jakby mogło się wydawać. To, co warto jednak przyznać systemowi operacyjnemu iOS jest fakt, że jest zdecydowanie szybszy od Androida. Potrzebuje do swojej pracy także mniej zasobów, choć tutaj cała zasługa stoi po technologii w jakiej wykonany został sam telefon.

    Jeśli zaś chodzi o codzienne użytkowanie iOS jest z pewnością bardziej skompliowane (szczególnie dla osoby początkującej). Fakt, na pierwszy rzut oka iOS może wyglądać podobnie jak Android. Jeśli zaś wejdziemy w szczegóły, okazuje się, że telefon wymaga sporego doświadczenia od użytkownika, aby opanować jego funkcjonowanie. Dlatego iOS dedykujemy osobom, które są w pełni zaznajomione z systemem i przekonane do jego wyboru.

    Procesor – czym warto się kierować?

    Oczywiście jak najlepsza wydajnością, która zawarta jest w danej klasie telefonu. Zwracamy na to uwagę szczególnie u flagowców, których cena potrafi być porażająca. Niemniej jednak jeśli mamy dwa telefony, zawsze warto porównać parametry procesorów, poprzez odpowiednie wpisanie obu nazw w wyszukiwarkę Google. Wtedy na ogół trafimy na strony, które porównują oba procesory i pokazują nam punktowe wyniki.

    Jako ściągę podajemy także najlepsze procesory na rynku:

  • Apple A13 Bionic
  • Apple A12 Bionic
  • Snapdragon 855 / 855+
  • Kirin 990
  • Kirin 980
  • Exynos 9820 / 9825
  • RAM – ile tej pamięci być powinno?

    Jest to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Szybkość telefonu jest bowiem określana na zasadzie pamięci RAM, której możemy mieć mniej lub więcej. Wszystko zależne jest od tego, do czego przeznaczony jest nasz telefon.

    Tutaj również mała ściąga z naszej strony:

    2 GB RAM – minimalna wartość, którą powinniśmy brać pod uwagę, jeśli z telefonu korzystamy tylko do dzwonienia i pisania SMS.

    4 GB RAM – minimalna ilość do codziennego funkcjonowania przy najnowszych systemach Android.

    6-8 GB RAM – optymalna ilość do wydajnego działania gier, aplikacji i Internetu w naszym telefonie.

    Powyższe informacje powinny pomóc nam wybrać telefon taki, który będzie dostosowany do naszych potrzeb a także do ceny końcowej, która będzie dla nas odpowiednia.

    Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

    Polecane

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.85 / 5.00 286 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2024-06-20
    Wszystko w jak najlepszym porządku.obsluga telefoniczna bardzo dobra.
    2024-01-13
    Polecam !
    pixelpixel